Моля, влезте или се регистрирайте.
12 Декември, 2019, 10:02:11
Заглавна страница Помощ Търси Календар Вход Регистрация
Новини: Форум за индийска философия и Йога.
+  Йога Форум
|-+  Практика
| |-+  Техники
| | |-+  Как йога може да ви разболее
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: [1] Разпечатай
Автор Тема: Как йога може да ви разболее  (Прочетена 1726 пъти)
rtsvet
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 2215

« : 17 Февруари, 2012, 10:32:46 »

Наред с нарастналия  йога-ентусиазъм на запад, започват да се чуват и скептични гласове, за евентуалната вреда от прекаленото йога упражняване.

http://www.nytimes.com/2012/01/08/magazine/how-yoga-can-wreck-your-body.html?_r=2&pagewanted=all

Повеето стари кучета, ще кажат "ние си го знехме това от ехеее ..."

Какво все пак е интересно да се помисли е забележката на автора, че повечето разпространени йога гуру не споменават и дума за потенциалните опасности.
Аз смятам, че това е една  а йндииската култура е да се хиперболизира положителното и да се споменава само доброто. Това се забелязва във всеки един популярен боливуд филм. Допълнително за разлика от другите народи мас-културата в индия  идеализира в прекомерна степен.  - Този ефект виждаме и по отношение на "йога" - всико е в прекразни краски и е описвано, като безкрайно добро, мъдро, древно, безгешно, абсолютно и пр...

Активен
Imago
Домакин
Вивекин
Публикации: 8037

« Отговор #1 : 17 Февруари, 2012, 11:41:31 »

Black has come to believe that “the vast majority of people” should give up yoga altogether. It’s simply too likely to cause harm.

Not just students but celebrated teachers too, Black said, injure themselves in droves because most have underlying physical weaknesses or problems that make serious injury all but inevitable. Instead of doing yoga, “they need to be doing a specific range of motions for articulation, for organ condition,” he said, to strengthen weak parts of the body. “Yoga is for people in good physical condition. Or it can be used therapeutically. It’s controversial to say, but it really shouldn’t be used for a general class.”
Активен

Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
Mtel - 0888 07 56 14
Брахман
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 4203

« Отговор #2 : 17 Февруари, 2012, 04:22:41 »

Dosis sola facit venenum - Дозата е тази която прави едно нещо да стане отрова...

Хата йога може да бъде и полезна и вредна. Аз съм я правил повече от петдесет години. От моят опит мога да кажа с абсолютна сигурност, хата йога помага много ако се прави ПРАВИЛНО!!! Има доста правила, но най основното правило за начинаещи е всяка азана да се прави като вид протягане. Така както човек се протяга сутрин когато се събуди, по същият начин, всяка една азана трябва да бъде вид протягане, вид удобна и приятна поза. Не за дълго, за кратко време, но да достави удоволствие на човека койото я изпълнява, така както протягането сутрин му доставя удоволствие. Ако този принцип се спазва, АЗАНИТЕ ПОМАГАТ!! Грешка няма. Едно допълнително протягане не вреди а напротив, помага, тонизира.

Има една цинична българска поговорка, която казва: "Едно протягане е полвин е...не, но две протягания не правят едно цяло..."

Та точно това е азаната, едно кефско протягане. Тези които се пъчат и мъчат и т.н. се увреждат, техни си проблеми... Емотикон
Активен
rtsvet
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 2215

« Отговор #3 : 17 Февруари, 2012, 09:02:40 »

Настрана от простия факт за опасностите,
за мен е интересно, че индииците традиционно имат романтично и идеализирано представяне на целия процес.

Това се вижда и от  популярните боливуд филми.
Интересни са хората на запад мислещи, че гледат документален филм, докато им се прожектира точно такъв боливуд.
Активен
Брахман
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 4203

« Отговор #4 : 17 Февруари, 2012, 09:56:35 »

...за мен е интересно, че индииците традиционно имат романтично и идеализирано представяне на целия процес.

Това си е някаква универсална човешка черта, да представя и да рекламира нещо на другите хора с цел пропаганда един вид. Всички религии го правят, рекламират себе си като най съвършени и т.н Пък и политиците го правят и всички които са на власт. Обективността е нещо чуждо за съжаление. В Хата Йога Придипика се казва като реклама, почти за всяка азана, че може с нея да се лекуват всякакви болести Емотикон

Та мисълта ми е че не е само индийците, но и политиците, комунисти, капиталисти и т.н. Това си е чисто човешка черта, да се преувеличава, идеализира и т.н.

Абсолютната обективност е рядко нещо, дори и в науката  Емотикон
Активен
Страници: [1] Разпечатай 
« назад напред »
Отиди на:  

запомни име и парола
Top Oriental Sites