Моля, влезте или се регистрирайте.
24 Април, 2019, 07:19:27
Заглавна страница Помощ Търси Календар Вход Регистрация
Новини: Форум за индийска философия и Йога.
+  Йога Форум
|-+  Индийска философия
| |-+  Будизъм (Модератор: dagpo)
| | |-+  Отново за прераждането
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: [1] 2 3 ... 27 Разпечатай
Автор Тема: Отново за прераждането  (Прочетена 24444 пъти)
Брахман
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 4203

« : 12 Ноември, 2009, 05:47:52 »

Брахман, защо според вас не е възможно спомняне на предишни животи. Според вас няма прераждане и не може да има спомен, но ако според някой друг има и той използва за аргументи дори спомени, какви са вашите аргументи против. Въобще какви са вашите аргументи против прераждането.

До сега не е имало нито едно доказателство за съществуването на прераждането. Прераждането е "изобратено" с цел да обясни някой неща от рода например: Защо едно новородено дете страда след като не е направило нищо лошо"

Прераждането е удобно също за да се сплашват с него хората, един вид ако не слушаш ще бъдеш наказан през следващият си живот.

С прераждането се обяснява защо някой хора живеят в материален разкош, докато други в недоимък.

Прераждането е удобна религиозна догма която служи на някой хора за да манипулират с нея обществото.

Интересно е че прераждането не е прието от Християнството например!? Защо? Защото не е нужно и защото заплашва начинът по който е организирано християнското общество. Затова то се отрича категорично от църквата. Помислете си върху това!! Ако имаше дори едно истинско доказателство за прераждането, църквата първа щеше да го приеме! Но те са изследвали подробно всички доказателства и знаят че идеята за прераждането е една измислица, тъй както са измислица и техните собствени християнски догми!
Активен
чери
Вивекин
Публикации: 2035

« Отговор #1 : 13 Ноември, 2009, 12:08:26 »

Ако някой е измислил теорията за прераждането, за да манипулира хората, то, според мен такъв човек който може да измисли такова нещо заслужава да манипулира останалите. Но напрактика вие не давате доводи против по същество, различни от това, че не може да се докаже, такъв довод случжи еднакво добре за и против тази теория. Доводът трябва да е разумен, ако имаше прераждасне...то...ето защо няма. Вие започвате обратно няма прераждане защото хората манипулират хората, прераждането е лъжа за да се извлича полза и пр. Такива твърдения са без основание. Само защото манипулации има и са неоспорими човек може да пропусне да отбележи и да остави да мине незабелязано основното твърдение което нито се доказва пряко от това, нито е доказано по друг начин.  Защото моделът ...Ако нямаше прераждане тогава защо.....и пълен с много примери. защо се раждат сакати деца. Вие не коментирайте, ами обяснете. Ако нямаше прераждане защо имаме чувство за близост с няпознати хора, чувстваме се у дома в чужда страна и пр.

Фактът, че такава теория е удобна не я прави невярна. Напротив. Защо всички имаме естествен стремеж към лекото, лесното, приятното и красивото. Затова истината би трябвало да е добра, хубава, приятна. Защо подозирате че отвсякъде ви лъжат. Отвсякъде може и да ви лъжат, но от някъде може и да ви говорят и истината. Нали отнякъде трябва за нещо да се хванем, поне докато не се окаже лъжа, трябва да допускаме всякакви възможни теории. Това доказва, че сме още незнаещи, каквито сме, тогава ма дискусия и можед ас е стигне до истината. А пък ако отхвърляме някоя теория рискуваме да се самозаблудим.

Вижте, вижте, Източен. Пророчеството се сбъдва.

Цитат
Интересно е че прераждането не е прието от Християнството например!? Защо? Защото не е нужно и защото заплашва начинът по който е организирано християнското общество. Затова то се отрича категорично от църквата. Помислете си върху това!! Ако имаше дори едно истинско доказателство за прераждането, църквата първа щеше да го приеме! Но те са изследвали подробно всички доказателства и знаят че идеята за прераждането е една измислица, тъй както са измислица и техните собствени християнски догми!

Вие изразявате учудващо доверие на институцията на църквата. За да отхвърли или прием нещо тя трябва да има полза, така, че вие не е нужно да мислите сам, приемайте каквото е прието. Тя е приела един куп безсмислици, така, че не би се поколебала да приеме каквото и да е, трудно за доказване, без да е нужно доказване, защото там няма доказателства. Така е казано и толкова. Освен това правили ли са някога религиозните активисти сериозни изледвания. Незнам може и да са. Някой който е по-запознат да каже. Но аз знам, че дълго време религията се е противопоставяла на светската наука, така, че нейните методи са други.
Активен
Брахман
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 4203

« Отговор #2 : 13 Ноември, 2009, 12:36:21 »

...Вие изразявате учудващо доверие на институцията на църквата...

За някой неща само, за някой неща се доверявам на религиозните пандити, отци, и т.н. Например когато някой брадат гуру казва за някой друг брадат гуру че онзи е лъжец, на това се доверявам 100 процента. Просто в сила е поговорката: Крадецът вика дръжте крадеца.

Кой друг знае по добре от самите брадати гуровци че лъжат? Когато Нирмала Деви казва за Сай Баба че е баш Лъжец - Маха Чора, доверявам и се 100 процента. Когато Сай Баба казва за Нирмала че говори глупости, пак му вярвам 100 процента. Защото и той знае отлично че тя послъгва.

По същият начин вярвам 100 процента на християнската църква когато казва че няма такова нещо като прераждане. Защо? Защото те отлично знаят как всяка религия е основна на измислици, суеверия, предрасъдъци и лъжи. Как няма да им вярвам, ще им вярвам разбира се. Всеки един светец в Християнството е създаден на основата на лъжи и измами. Тези "светци" говорят какви ли не глупости. Християнските пандити знаят как стават тези каши. Затова когато те гледат на Индийските си колеги, те разбират отлично как онези също са създали един куп лъжи и измами. Просто се знаят отлично едни други, и си казват истината в очите.

Та затова вярвам 100 процента на хрисияните че прераждане няма. Между другото знаеш ли че преди доста векове някой от християните са вярвали в прераждането официално. Но след това е прието в основното направление на християнството че прераждане няма. Хмм... абе всякакви манипулации.

Виж ако ми кажат, че Христос е бог на земята, тогава ще им кажа че ме заблуждават.
Активен
Observer123
Вивекин
Публикации: 717

« Отговор #3 : 13 Ноември, 2009, 01:20:30 »

Има езотерично християнство и екзотерично - последното е оформено включително с "вселенски събори" и политика - или почитането на икони - с участието на византийски император - никъде в библията не го пише, така че тва са плоски номера, според мен може да отричате прераждането, щото нямате лични спомени и не сте развили центрове за това, някои ...си спомнят.
"Гроздето НЕ Е кисело!"

самия факт, че са питали за Йоан Кръстител в смисъл - "И попитаха го: А що си? Илия ли си ти? И казва: Не съм. Пророкът ли си ти? И отговори: Не. " , нещо да говори на някои? А Илия е живял векове преди това, може тогава това хич да не е било ненормално!(за разлика от смущенията на "йогите" - материалисти !  Плезенка )
Активен
dagpo
Модератор
Вивекин
Публикации: 1141

« Отговор #4 : 13 Ноември, 2009, 02:13:41 »

Уважаеми Брахман, вие съвсем ме объркахте (щото нямам време да чете всички мнения и теми във форума) - бихте ли ми обяснили какъв е вашия възглед, защото доколкото се ориентирам модерирате раздела за Веданта... А че прераждане няма в общоприетия и популярен смисъл е ясно...
Активен

न संसारस्य निर्वाणात् किं चिद् अस्ति विशेषणं
न निर्वाणस्य संसारात् किं चिद् अस्ति विशेषणं। १९

MMK, 25-19
Imago
Домакин
Вивекин
Публикации: 8037

« Отговор #5 : 13 Ноември, 2009, 09:37:24 »

Ако нямаше прераждане тогава защо.....и пълен с много примери. защо се раждат сакати деца. Вие не коментирайте, ами обяснете. Ако нямаше прераждане защо имаме чувство за близост с непознати хора, чувстваме се у дома в чужда страна и пр.

Такива аргументи по никакъв начин не доказват наличието на прераждане, тъй като няма неизменно доказуема връзка (вяпти) между пробанса и пробандума. Дори свидетелствата на Буда, че е предсъществувал като такъв и такъв човек, или че вижда предишните раждания на своите ученици, не са доказателство, защото авторитетното свидетелство не е доказателство (прамана) по мнението на самия Буда и според традиционната будистка епистемология.
Активен

Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
Mtel - 0888 07 56 14
Viva - 0876 40 49 07
чери
Вивекин
Публикации: 2035

« Отговор #6 : 13 Ноември, 2009, 12:05:23 »

Ние не искаме да докажем прераждането, защото знаем, че не може да се докаже и затова оставаме сaмо в едно очакване да разберем, отвореност, имаме своите предположения, но нищо повече и реагираме когато такова нещо се заклеймяwа отново без всякакви доказателства. Или това е просто канон. Прераждането е извън канона на съвременното мислене, затова е ясно на всички, че такова няма. Как и защо стана ясно такова нещо на всички, кога и защо някои са били пропуснати на които не им е станало ясно. Искам да питам и дагпо, от какво се разбира и как е ясно има или няма прераждане, че на него му е така ясно.

@Брахман

Който и да вземем, може да се намери някакво изречение което да бъде вярно, Нирмала Деви и Шри Шри поне нещо ще е вярно навсякъде, значи ли това, че трябва да го отчитаме, ако то не е по същество. Проблемът е в различията, че ние не бихме могли да преценяваме нищо за никого ако нямаме отправна точка. Всеки път тряба да се казва според....това твърдение изглежда еди как си. Според мен, според еди коя си теория. А ние не можем да скачаме постоянно оттук до там и да взимаме тук и там доброто и да отсяваме лошото ами искаме да намери една такава отправна точка, позиция от която да гледаме и преценяваме света.

Във всяка религия има някаква истина. Тръгва от нещо вярно, на това се крепи, после се наслагват измислици. Иначе не би останала. Светците са били хора, имало гие, но не са били това което разказват, но има истина в основата. Не би трябвало да слушаме цъквата или гуруто за да разберем кой лъже и кой не. Ние имаме собствен интелект. Ако гуруто лъже и ние се доверяваме ние се доверяваме на лъжата и ще бъдем излъгани. Който лъже и кой казва истината трябва сами да преценим и решим. Да кажем, че навсякъде има истина и лъжа е удобна теза. Да бъдем като плаващи електрони да критикувам всичко и да вярваме във всичко....ние всъщност нямаме позиция. Според мен да си Ведантист, да си атеист това е позиция.

Да, да знам , че прераждането е официално отхвърлено на един събор. Според мен тези неща не могат да се решават така. В интереса на истината това не е въпрос на приемане. Не може така да се реши и това е. Ние искаме да знаем каке наистина е не кой какво мисли по въпроса. Затова ние оставаме в колебание до оконачтелното изясняване на въпроса когато истината ще възтържествува, н не за сметка на някого, но такава която да удовлетвори всеки. Ние би трябвало някой ден да разберем отговорите на въпросите които имаме за собствено удовлетворени, когато няма да има колебание и помежду си няма да спорим. Защото тезви всички тези са измислени от хората и са несъвършени а ние се интересуваме от действителността.

Дали има или няма прераждане не би трябвало да е въпрос на налагане на някаква идея.Аз искам да има, така ми се струва по привлекателен живота, тогава виждам смисъл и затова така приемам. По-изгодно ми е. Таква вяра може да е заблуда но кому пречи тя. Аз се противопоставям на развенчаването на полезните илюзии, пък нека си навлечем пренебрежението на хората. Нека живеем в един недействителен свят, няма ли да епо-добре ако там ние е по добре. Защо ни е реалността ако тя не е под-бра от измислицата. Виаги обаче се оказва, че реалността надхвърля въображението ни. Така, че дори не е нужно да се заблуждаваме.

Аз нямам нищо против атеистите стига да имат ясна програма, убеждения и да ги отстояват. Но ако единствената им задача е да разобличат вярващите то каква е ползата. Нали трябва да има толерантност. Т.е. да си атеист не е даубеждаваш вярващия, че е глупак а е едно твърдо убеждение със своите аргументи и пр. своя цел, и пр. Ако атеизмът е благо всеки ще иска да го приеме и сигурно има някакво благо в това, че човек се дистанцира от всички, на никого не вярва. За атеиста няма нищо свято затова той е съвършеният разрушител. Разрушението е благо ако се разрушава лъжата, но това не е най-висшата дейност. На строежа хамалите кото къртят взимат по малко от тези които строят. Така, че нашата основна задача би имала смисъл когато е насочена по въвеждане а някаква вяра, установяване на някаква религия, независимо каква, атеизъм, будъзъм, сай-бабаизъм. Нека всяки излезе на пазара и всички се съревновават пoежду си по честен начин в интерес на общото благо за да се разбере истината, а не заради самото съревнование и този който бъде победен трябва да приеме поражение и който победи трябва да празнува. Обаче това поражение няма да е тъжно, то ще е поражение, ще е отлив от лъжата, ще бъде изоставена лъжа и такава загуба ще е ценна, ние ще се разделим с някои свои погрешни убеждения но ще намерим други, може би по-правилни.
Активен
Observer123
Вивекин
Публикации: 717

« Отговор #7 : 13 Ноември, 2009, 12:43:41 »

факт е че има техники, които може да способстват спомнянето на минали жовоти.
За такъв човек въпрос не би трябвало да има (и за мен няма и си имам причини:)

Практикувайте повече Емотикон
Активен
Imago
Домакин
Вивекин
Публикации: 8037

« Отговор #8 : 13 Ноември, 2009, 04:33:35 »

За атеиста няма нищо свято затова той е съвършеният разрушител.

Това пък как ви хрумна?! Как можеш да обявиш за свята най-голямата лъжа в историята на човечеството! Съвременната наука вече повече от 2 века се движи напред от атеисти и свободомислещи люде, за които религията е форма на обскурантизъм, потисничество и социален застой. Четете повече Волтер и Ницше, ако искате да освободите духа си. Емотикон

Вярата в прераждането е също една мракобесна догма в будизма, а освен това е и абсурдна от гледна точка на собствените им онтологични постулати.
Активен

Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
Mtel - 0888 07 56 14
Viva - 0876 40 49 07
Seeker
Вивекин
Публикации: 3507

Сахаджа йога

« Отговор #9 : 13 Ноември, 2009, 05:31:43 »

факт е че има техники, които може да способстват спомнянето на минали жовоти.
За какво ти е да се набутваш в Подзъзнанието. Повечето бели идват от там.
Активен

Страници: [1] 2 3 ... 27 Разпечатай 
« назад напред »
Отиди на:  

запомни име и парола
Top Oriental Sites