Моля, влезте или се регистрирайте.
23 Януари, 2020, 07:16:24
Заглавна страница Помощ Търси Календар Вход Регистрация
Новини: Форум за индийска философия и Йога.
+  Йога Форум
|-+  Практика
| |-+  Техники
| | |-+  Отзив от участие в курс-тренинг Изкуството да живееш-част 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 [2] 3 Разпечатай
Автор Тема: Отзив от участие в курс-тренинг Изкуството да живееш-част 2  (Прочетена 8741 пъти)
yogimax
Вивекин
Публикации: 776

« Отговор #10 : 21 Ноември, 2007, 10:08:35 »

Всичко това е вярно, но когато бъде съотнесено към някоя деструктивна секта. В случая по тази тема и към тази школа то е неуместно. Може ли сектантски лидер да бъде приет и посрещнат от президенти на държави, да говори в ООН, в Шотландския парламент, да има фондация за Човешките ценности...? И аз така разсъждавах като вас двамата с Брахман, преди да опитам какво предлага тази точно школа. Помня на първия си курс, колко плах и мнителен бях, не исках дори да правя крия, мислех, че ще ми промият мозъка. Но съвсем скоро всички тези подозрения се оказаха безпочвени. ;)Напротив, с всичко което тя предлага, помага много и то за ежедневни практически неща в живота. Имам чувството, че съм попаднал на безценно съкровище. Няма никакво сухо теоретизиране, основното са практиките, няма доктрина нито догматични постулати. Просто опитваш, минаваш през процесите, каквито има подобни на множество съвременни западни тренинги по самоусъвършенстване. И после на свой опит преценяваш кое как работи в живота ти. Хората, които идват, са се доказали и са успешни в живота. Например аз съм доктор и преподавател в университет, на курса имаше една жена която е доцент в СУ, сега заминава на инструкторски курс в Индия, Seeker пък от Сахаджа йога е инженер и работи в чужбина. Така че много моля да не ни лепвате етикети със заучени фрази, които могат да бъдат съотнесени към някой друг и други учения, но не и към нашето. Точно обратното е, когато минеш подобни процеси, които изчистват стреса и напрежението, които ти връщат мира и усмивката, които ти припомнят позабравените човешки ценности, без които един хармоничен здрав живот е невъзможен, тогава ставаш нормален. Когато си в плен на емоции, напрежение, стрес, това означава че не си здрав. Не е ли така? Тези курсове не са обвързани с религиозна вяра. Хората могат да си изповядват каквато религия искат и да участват в нашите курсове. Това няма да е в противоречие с техните вярвания. Никой няма да им втълпява нищо. Курсът не е построен на някакви вярвания, а е един съвременен тренинг в който просто присъстват древни техники и древна мъдрост от йога. Йога се прилага като метод за по-хармоничен живот. Разбира се има хора, които се стремят към просветление, но не е задължително. Друг пример-школата популяризира здравословния живот без алкохол, цигари, и без месо. Но по време на почивките в курса имаше хора, които излизаха и пушеха цигари. Аз не го одобрявам и мисля, че няма смисъл да правят крия ако след това отново се замърсяват с дим и токсини, но си е тяхна работа, никой на никого не налага нищо. Всеки от нас носи своята отговорност, още на основния курс има знание за отговорността. Никой не те освобождава от нея, и следователно не ти поставя условия. Ти си оговорен за своите действия. Това е едно от знанията.
Какво лошо има в това вечер да релаксираш и да се повеселиш с пеене и музика? Хората го правят, само че по дискотеките и го гарнират с алкохол и цял куп още неща, които ще им нанесат повече вреда, отколкото полза. Ние се веселим по един много чист начин. Всичките тези санскритски думи имат положителен смисъл и добри вибрации. Пеейки ги ние ги използваме за хармониране. Полезното с приятното.
А Шри Шри има абсолютно силна харизма, и е прекрасен оратор, ако все още не сте го установили. Неговата школа в момента е най-бързо разрастващата се в Индия и по света. Това е факт. А нищата които говори са абсолютно разумни и реалистични, той не ни заслепява с ефекти, левитации, телепатии, материализации, нито със сложни високопарни интелектуализирани лекции. Той просто иска да сме щастливи и не само ние, всички хора на света. И без никакви условия, не иска нищо в замяна. Когато Христос бил жив въпреки всичките си чисти намерения, хората не му повярвали, те го разпънали, не могли да видят неговата божественост. Същото се случва и днес, защото човешкият ум е склонен да вижда божествеността някъде там в далечното бъдеще, или в далечното минало, навсякъде другаде, но не тук и не сега. А точно тук и сега е ключът към щастието. Не съм ли прав? Е, ние които виждаме и оценяваме и уважаваме някого, заради това което е още когато е жив тук и сега, сме щастливци. Много съм благодарен, че го срещнах за това, че ме освободи от редица закостенели представи на ума и ми донесе този свеж поглед върху живота. За да научиш нещо, каквото и да е в живота ти имаш учител или треньор, на когото после си благодарен и уважаваш. За да придобиеш духовно знание и мъдрост също ти трябва учител, и логично е да си благодарен и да го уважаваш. Едно и също е. Защо трябва да делим тези неща? Ако можете да разберете, ще разберете още сега. Ако не, няма смисъл да продължавам с аргументи. То си е ваша работа. Но е хубаво да не се изказвате прибързано за нещо, с което не сте запознати.
Активен

Кой съм аз?
Zweifel
Гост
« Отговор #11 : 21 Ноември, 2007, 10:09:52 »

Цитат
Да се прикриваш зад прашни книжки на Кант,Ерих Фром и т.н., това ли ви научи живота? Кога най-после ще започнем да цитираме себе си?
Ех, живот ли е да го опишеш?

А вие какво постигнахте с вашите занимания със Сахаджа-йога? Страстно желание да се заяждате и да обиждате хората във форумите? Аз не съм ви нападал на лична основа. Разсъжденията ми бяха пределно общи. Вие започнахте да ми лепите етикети "диалектически материалист", да обиждате специалността ми с клиширани фрази за "прашни книжки", да вадите заключения за това, на какво ме е научил живота, без изобщо да ме познавате? На това ли ви научи Нирмала Деви? Много добро учение... Поздравявам ви, и ви желая още успехи по вашия път!
Активен
Seeker
Вивекин
Публикации: 3507

Сахаджа йога

« Отговор #12 : 21 Ноември, 2007, 10:25:27 »

D-r Zweifel,
вие започнахте сравненията с наргилета с опиум и как някой учител издигнал Кундалини и т.н.
Вие сам се обидихте като започнахте да се подигравате на други хора.
Може би е време да разберете, че избора на всеки индивид е достоен за уважение.
Очаквам отговор на въпросите които ви зададох, а не спам относно уважавани от нас личности. 
Активен

Zweifel
Гост
« Отговор #13 : 21 Ноември, 2007, 10:34:31 »

А вие отговорихте ли на въпросът на Брахман? Не, нали. Защото неговият въпрос ви обижда. Е, добре! Мен пък ме обиждат вашите въпроси и е под достойнството ми да им отговарям.
Ако не ви е приятно да разговаряте с мен, просто ме игнорирайте, както смятам да направя аз по отношение на вас!

Активен
Imago
Домакин
Вивекин
Публикации: 8037

« Отговор #14 : 22 Ноември, 2007, 12:01:00 »

Хората изглеждат така, сякаш живеят в нормална страна. Щастливи и поне за момента безгрижни, незасегнати от светските неволи. Подобно на истински дживанмукти.
Активен

Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
Mtel - 0888 07 56 14
Брахман
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 4203

« Отговор #15 : 22 Ноември, 2007, 01:27:36 »

... Може ли сектантски лидер да бъде приет и посрещнат от президенти на държави, да говори в ООН, в Шотландския парламент, да има фондация за Човешките ценности...

Може и дори е задължително. Това си е нещо като правило. Всички култове водачи в днешно време, всички сектанти и т.н. се пишат за борци за мир, за благотворци, срещат се със президенти, срещат се с известни хора, изкарват си дипломи, награди, признания, говорят пред студенти и в университети, отиват на форуми, концерти, срещат се с поп звезди и т.н. Само по такъв начин те могат да прогресират, да пробият, да станат известни.

Най добрият пример е този с Jim Jones (Джим Доунс) който накара почти 1000 човека да се самоубият заедно с него в Гвиана! Той се беше срещал с американският президент, беше избран за миротворец, беше най популярният човек в америка и по телевизията беше номер едно!

Шри Шри не прави изключение в това отношение. Много е ловък и хитър. Пише се за миротворец, ходи да разправя в Ирак вицове за мир но в същност прави лоша реклама на американската политика в близкият изток, защитава тихомълком президент Буш и се надява да извлече дивиденти от тази история. Това е само едно от много трикове с които този брадат тарикат се опитва да се пробута навсякъде, и в ООН и т.н.
Активен
Брахман
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 4203

« Отговор #16 : 22 Ноември, 2007, 01:44:04 »

...включително и в нозете на твоя любим Ошо...

Хайде сега пък чак да ми е любим и да съм му в нозете??  Широка усмивка Чак до там не съм стигнал. Ошо ми е симпатичен защото въпреки че е основател на култ и секта, все пак казва от време на време и много крещящи истини, които никой друг водач на култ не би посмял да говори открито. Освен това Ошо има и знанията. Обаче е обичал да послъгва, преувеличава, говори фантазии и измислици с цел да манипулира идиотите западняци които са пълнели ашрама и джобовете му. Мога да му простя че ги е водил за носа и ги е обирал сръчно, но не мога да му простя че е говорил съзнателно глупости, изопачил е интерпретацията на някой писания с егоизтични цели!
Активен
yogimax
Вивекин

« Отговор #17 : 22 Ноември, 2007, 08:23:38 »

Хората изглеждат така, сякаш живеят в нормална страна. Щастливи и поне за момента безгрижни, незасегнати от светските неволи. Подобно на истински дживанмукти.
Не ви се вярва и на двамата с Брахман, че хората тук наистина могат да бъдат щастливи. Ами ако наистина са и затова са им помогнали курсовете на Шри Шри? Нищичко не знаете за учението му, а се изказвате. И как ще знаете, вие сте много интелигентни, познавате йогическата наука в максимална дълбочина, знаете всичко като интелектуално знание. Умовете ви са преълнени с концепции за това, за онова...В тях вече няма място за нови опити. По този начин сте вкарали самите себе си в едни определени рамки, отвъд тях не можете да погледнете. А точно тогава би дошло просветлението. И аз минах през подобен етап на скованост, трупах знания, но те не ми донесоха свободата, не ми носеха щастие, само егото беше се раздуло твърде много. Широка усмивка Тогава просто се отпуснах, реших да бъда тук и сега, и радостта и щастието засияха, станах себе си, естествен. Ученикът търси мъдростта, а мъдрият просто се гмурка в любовта и това му стига. Духовен път без любов не е път, той би се свел само до някакви интелектуални упражнения за ума. любовта е тази, коят дава сочност и свежест на пътя. Тя е най-голямата сила на тази планета. Ами това е, нахвърлях някои мисли за вас двамата, ако решите да помислите върху тях. То е за вас. Добрият търсещ, се учи от всичко, дори от децата. Точно децата имат тази любов, тази принадлежност, споделяне, радост, които възрастните загубваме някъде по пътя си...
Активен

Кой съм аз?
Seeker
Вивекин
Публикации: 3507

Сахаджа йога

« Отговор #18 : 22 Ноември, 2007, 09:27:08 »

А вие отговорихте ли на въпросът на Брахман? Не, нали. Защото неговият въпрос ви обижда. Е, добре! Мен пък ме обиждат вашите въпроси и е под достойнството ми да им отговарям.
Ако не ви е приятно да разговаряте с мен, просто ме игнорирайте, както смятам да направя аз по отношение на вас!

На кой въпрос за брадата или за това кой е по-велик-абсолютен спам.
Или на цитата: Няма нищо невъзможно за Нирмала Деви!
Желая да отговоря на всеки въпрос, но горното не е въпрос,а твърдение.Приятно ми е да разговарям с всеки, който спазва правилата на този форум.
http://www.yoga.eurasia.ltd/forum/index.php/topic,897.0.html
Особенно седмо правило:
7. Да критикувам тези и учения, а не учители.

Активен

yogimax
Вивекин

« Отговор #19 : 26 Август, 2008, 12:02:45 »

Видео с Шри Шри по време на пътуването му и провеждането на курс част 2 на о. Бали през тази 2008 г. Както винаги в отлична форма и дори ръководи упражненията:
http://de.youtube.com/watch?v=HCZgr42wz1U
Активен

Кой съм аз?
Страници: 1 [2] 3 Разпечатай 
« назад напред »
Отиди на:  

запомни име и парола
Top Oriental Sites